تبلیغات
گروه مهندسی IT نئوهوش - ار کجا خرید و فروش بیت کوین انجام بدهیم.
درود!
این جا مکانی است ویژه برای دانشجویان مهندسی کامپیوتر / آی تی و نرم افزار و صد البته افرادی که جویندگان دانش و تکنولوژی هستند.
آقایان دانوش ،یاشار و آمالی دارندگان این بلاگ بودند و هم اکنون تنها آقای دانوش مدیریت این وبلاگ را بر عهده دارد، با توجه به زمان بندی ها هم اکنون در این سایت فعالیت پویا ای نداریم.
چهارشنبه 10 خرداد 1396
20:19
دانوش پیچگاه
در این مقاله سعی میکنم تا دلال هایی که در اینترنت مشاهده کردم و یکی از آنها را تست کردم، خدمت شما توضیح دهم.

توجه نمایید که من با هیچ کدام از این یک دلال ها ارتباطی ندارم و هرگز هم وجهه گروه نئوهوش را با آگهی و غیره خراب نخواهم کرد چراکه مسئولیت حفظ دو عضو دیگر گروه نیز به عنوان سرگروه بر عهده من بوده است. بنابر این دانسته، امیدوارم که نوشته زیر که بیشتر تجربه خرید بیت کوین از اینترنت توسط من است، برای شما مفید واقع شود.
توجه کنید که در هنگام انجام این آزمایش، قوانینی که انجام تراکنش با بیت کوین را منع کند وجود نداشته بود (و تا زمان نوشتن این پست هم کار با بیت کوین غیر قانونی اعلام نشده است) در غیر این صورت آزمایش انجام نمیشد.

برای خرید بیت کوین، نخستین کار چک کردن سایت پلیس فتا بوده است و سپس سرچ کلید واژه "بیت کوین
صرافی کلاهبردای" تا اول متوجه شوم که اصلا خرید بیت کوین اول مشکلی نداشته باشد و سپس اگر مشکلی ندارد، از کجا ها نخرم تا کلاه برداری ای انجام نشود. نتیجه این شد که خرید بیت کوین مشکلی ندارد ولی متاسافانه نتوانستم دقیقا مکان هایی که خرید بیت کوین در آنها الکی و کلاه برداری بوده را پیدا کنم.، همچنین کسی نیز به صورت مشخص ننوشته بود که چگونه این کار انجام میگیرد. در نتیجه عزمم را برای آزمایش خرید 10 دلار معادل حدود 40 هزارتومن (قبل از عید 1396) جزم کردم تا هم تستی انجام داده باشم که مفید باشد و هم اینکه اگر این روش کار کند، راهی باشد تا پس اندازی هرچقدر کم داشته باشم. خصوصا که طی این چند سال گذشته ارزش بیت کوین حتی از دلار هم بالاتر رفته و نرخ مطلقاً صعودی داشته است.

بنابر این پس از اعتماد بر این که این روش پس انداز شدنی و درست است، شروع به جست و جوی اینترنت برای یافتن یک
صرافی اینترنتی جهت خرید بیت کوین کردم.
باقی نوشته را در ادامه بخوانید.
البته من در دنیای واقعی نگشتم که آیا صرافی های سطح شهر این کار را انجام میدهند یا خیر. چراکه بیت کوین واحد پولی دیجیتال است و با توجه به امکانات فعلی کشور احتمال دادم که صرافی ای در دنیای واقعی در کشور ما اگر هم این کار را کند، لااقل در تهران یا کلانشهر ها میکند و هزینه رفتن به آن شهر ها برایم ارزش این کار را نداشت.

بنابراین آغاز به پیدا کردن صرافی های اینترنتی کردم. از جمله آنها سایت http://exchanging.ir/buy بود، ابتدا خواستم با توجه به مشخصات و نوشته های سایت بدون پیدا کردن صرافی اینترنتی دیگر از همین سایت بیت کوین بخرم، منتها در بخش نظرات، علاوه بر تعداد زیادی کامنت مثبت از عملکرد سایت، با کمی جست و جو در گوگل به چند پست رسیدم که مبنی بر آن بوده که سایت خوبی نیست. گرچه ظاهراً یکی از سایتهای خوب است اما نوشته های مذکور کمی مرا به شک انداخت.
بنابراین کمی شک کردم و با توجه به اینکه برای این گونه صرافی ها ارائه کارت ملی الزامیست، کمی محافظه کاری کردم و شروع به جست و جو برای سایت دیگری برای خرید بیت کوین نمودم. در این بین، سایت زیر را پیدا کردم که همه صرافی های ظاهراً درست در سطح اینترنت را دسته بندی کرده و کاربران نشان میدهد، حتما مطالب این سایت را بخوانید: http://elmodars.ir/exchanging . منتهی دقت به Who is سایت های صرافی هم کنید، متاسفانه نکاتی را قبل عید از همین هوایز ها پیدا کرده بودم که باعث شد برخی از این صرافی ها برایم مشکوک باشند اما چون چند ماهی از اسفند 95 گذشت، دقیقا یادم نمی آید که آن نکات چه بودند اما خب گفتم تا لااقل شما مواظب باشید. البته چون من اولین تجربه کار با واحد پولی دیجیتال و خرید از آن را داشتم، کمی بیش از حد شکاک بودم.

بالاخره خلاصه داستان آن شد که سایت http://wmiran.com را پیدا کردم. البته در همین آدرس این سایت نیز نکاتی نهفته است. اول آنجه پروتکل https را ندارد. دوم آنکه با دیدن هوایز آن متوجه شدم مکان هاست در روسیه می باشد. در نتیجه میتوان پی برد که نماد اعتماد شاید نداشته باشد. اما نکته مهم آن است که برای ورود به صرافی باید وارد به زیر دامنه امن آن که https://pay.wmiran.com است، میتوان خرید و فروش اختصاصی بیت کوین کرد. اما اینها نتنها برایم کافی نبود که حتی عدم نماد اعتماد از سوی اکثر این صرافی ها هنوز برایم مشکوک بود.  تا اینکه از سایتهای خبرگزاری دریافتم که این سایت در واقع اولین سایت حرید و فروش بیت کوین در ایران بوده. همچنین در این سایت مراحلی بیش از دریافت کارت ملی نیاز است. علاوه بر آن تا آن زمان در اینترنت درباره نکات منفی این سایت چیزی پیدا نکرده بودم. بنابراین نتیجه گرفتم که این سایت میتواند سایت خوبی جهت خرید و پس انداز بیت کوین باشد.


سایت مذکور پشتیبانی سریع و یک کانال تلگرام نیز به نشانی: @wmiranofficial دارد، البته این دلیل بر این نیست که سایر صرافی ها این ویژگی ها را نداشته اند منتهی من ، برای اینکه این صرافی را انتخاب کردم، اطلاعات اضافی بیشتر در مورد همین صرافی دارم. از پشتیبانی سایت پرسیدم اگر میشود پس از مراحل تایید هویت من، هویت من را از سرور پاک کنند. آنها ابتدا عکس آپالود شده کارت ملی مرا پاک کردند و سپس پیامی با این محتوا فرستادند که تا زمانی که کاربر سایت هستید و از سایت استفاده میکنید، هویت شما حفظ است و پاک نمیشود.  این سایت علاوه بر نیاز به آپالود کارت شناسایی (ملی) شما، نیاز دارد که این عکس ابتدا پس زمینه اش مانیتور کامپیوتر شما باشد و مانیتور نیز باید سایت صرافی را نشان دهد. البته شما میتوانید نام پدر و مشخصات خصوصی تر - بجز شماره کارت ملی - را بپوشانید، گرچه نباید عکس شما از روی کارت ملی پنهان باشد. همچنین مراحل دیگری از جمله زنگ زدن و تاییدیه تلفنی و... نیز برای ثبت نام در این سایت شامل میشود.

این مراحل زیاد امنیتی، عدم وجود محتوایی از طرف پلیس فتا دال بر اینکه این سایت کلاه برداری باشد و کامنت های مثبت کاربران اینترنت، باعث شد تا به این سایت اعتماد کنم. شایان ذکر است که برای تاییدیه تلفنی، شماره تلفن از سوی تهران بود و بر خلاف هاستینگ که در روسیه بود، ظاهرا مکان صرافی در تهران (شاید) است.

به هر حال اصل کار اینجا شروع میشود. خرید بیت کوین از سایت.  ابتدا مبلغ و واحدی که میخواهید از آن خرید کنید را میدهید، سپس از کارت شتاب پرداخت انجام داده و به کیف پول بلاک چین شما طی سه مرحله بیت کوین وارد میشود. این سه مرحله کمی طول میکشد اما نهایتاً اگر مشکلی نباشد، انجام خواهد شد.
در این مرحله کلاهبردار بودن و یا نبودن این صرافی آشکار میشود. خوشبختانه دقیقاً مقدار خواسته شده از صرافی به کیف پول بلاک چین من واریز شد و از طرف من مهر تایید را گرفته است. منتها من از بیت کوین خود، به ریال دوباره چیزی نخریدم و نمیدانم آیا پروسه به درستی انجام میشود یا خیر. همچنین تنها مقدار 40 هزارتومن بیت کوینی که در آن زمان گرفته بودم تا زمان نگارش مطلب اولین و آخرین تلاشم برای خرید بیت کوین بوده و در نتیجه نمیدانم هنوز سرویس دهی درستی میدهد یا خیر. اما چیزی که اطمینان دارم، این است که خرید و فروش با بیت کوین روز به روز بهتر و راحت تر میشود و از نظرم حتی شاید برای مقداری اندکی از دارایی شما - خیلی خیلی کم - بتواند یک سرمایه گزاری نیز باشد گرجه از آنجایی که این واحد پولی ظاهرا تحت کنترل هیچ دولتی نیست، شاید روزی ارزش خود را از دست دهد؛ اما این واقعیت که از حدود سال 2012 به این طرف ارزش خود را نتنها حفظ که بیشتر هم کرده، میتواند نشانه خوبی از دوره اوج استفاده این واحد پولی خصوصا برای هموطنان باشد. تنها چیزی که مهم است، نظارت کامل و دقیق دولت بر روی صرافی های دیجیتال است که ظاهرا باید بهتر شود. اما من که از تجربه خرید و پس انداز بیت کوین خود، راصی بودم. امید است که شما هم تجربه خوبی با کار با بیت کوین داشته باشید.

اگر شما هم تجربه مفیدی از کار با هر صرافی بیت کوین داشتید، برای دیگران در بخش نظرات، به اشتراک بگذارید.

نکته مهم: با توجه به اینکه هر بیت کوین هم اکنون به 6000 دلار (بیش از 18 میلیون تومان!) در تاریخ بروزرسانی این پست رسیده، میتوان کماکان با اطمینان گفت که هم اکنون ارزش بیت کوین حبابی شده است و همانند استوک هایی که در وال استریت برای دامنه های دات کام در سال 2000 خرید و فروش میشد، احتمالا برای بیت کوین هم همچین چیزی پیش آمده و ارزش بیش از معقول برایش ایجاد شده است. به عبارتی هر لحظه امکان دارد ارزش بیت کوین پایین بیاید و بهتر است کمی بیشتر پیرامون سرمایه گزاری در بیت کوین پیگیری کنید.